Контакт податоци

Комисија за односи со
верските заедници и религиозни групи

Палата Емануел Чучков, Ул.Бихачка,бр 2, влез 1 кат 2
1000 Скопје, Р. Македонија, П.Фах52
тел. + 389 2 3226-777;
факс +389 2 3226-353
e-mail: kovz@kovz.gov.mk

  Работно време со странки

Секој работен ден во неделата

            од 08:30 до 16: 00

 БАРАЊЕ ЗА ОДОБРЕНИЕ ЗА ПРЕСТОЈ

                     

Корисни линкови
Комисијата за односи со верските заедници и религиозните групи најостро го осудува сквернавењето и обидот за палење на верскиот храм на Евангелската црква во Македонија во село Чефлик, општина Чешиново-Облешево.
На средбата се разговараше да активностите за изминатава година, како и за заедничките цели во новата.
Директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи (КОВЗРГ), г. Даријан Сотировски на 24-25. 11. 2018 година присуствуваше на наречението и хиротонијата на новоизбраниот викарен епископ Полјански г. Јаков.
На 12. 11. 2018 во организација на Римокатоличката црква во Македонија и на Католичкиот факултет од Сараево, во Скопје се одржа Меѓународен студиски ден, на кој еминентни научни работници од Македонија и странство ги изложија своите научни тези за историјата на Римокатоличката црква во Македонија
На 05. 11. 2018 година, се оствари средба помеѓу Директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи (КОВЗРГ) г. Даријан Сотировски и Директорката на Комитетот за верски прашања на Р. Албанија г-ѓа Лорета Алико, кои со своите соработници во изминатиот период се наоѓаше во работна посета на напата земја.
Директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи, Даријан Сотировски, присуствуваше на Концерт на барокна и класична музика во Катедралниот храм „Пресвето Срце Исусово“ на Католичката црква во Скопје.
На 07. 10. 2018 година Директорот на КОВЗРГ, г. Даријан Сотировски присуствуваше на одбележувањето на 20 години од првото доаѓање на статуата Св. Марија од Назарет во с. Радово, Струмичко.
На ден 19.09.2018 директорот на Комисијата за односи со верските заедници го посети гостиварското муфтиство на ИВЗ каде оствари средба со муфтијата Шаќир еф. Фетаи.
Вечерва  граѓаните од исламска вероисповед го прославуваат почетокот на новата Хиџретска година 1440 согласно исламскиот календар, кој времето го смета од денот на мигрирањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина во 622 година.
Во присуство на многуброен народ, бројното свештенство од Тетовско-гостиварската и од Европската епархија предводени од Митрополитите Пимен и Јосиф отслужија Архиерејска божествена литургија и Панихида за паднатите борци во двата Илиндена за слободата на нашиот народ и Република.
Директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи Даријан Сотировски, на покана на месното население присуствуваше на одбележувањето на православниот празник Св. Марина, во народот попознат како Огнена Марија, во гостиварското село Зубовце.
На ден 18. 07. 2018 година, Директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи м-р Даријан Сотировски оствари средба со заменик претседателот на Македонската православна младина на Австралија (MOYA) г. Ананија Ананиевски.
Настанот го отвори почитуваната академик Катица Ќулавкова. Оваа научна конференција ги јакне пријателските односи на Македонија со Израел, на научно ниво. Пред присутните се обрати и ректорот на Ben-Gurion универзитетот од Израл.
Директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи м-р Даријан Сотировски, заедно со презвитер Бобан Митевски, претседател на Асоцијацијата на професори по етика во религиите, учествуваше во Отворената програма на Канал 5 Тв.
Во интервју за МИА директорот Даријан Сотировски  зборува за одбележувањето на 1000- годишнината од Охридската архиепископија, за барањето до Вселенската патријаршија за помош во решавање на прашањето за афтокефалноста на МПЦ – ОА, за Извештајот на Стејт департментот за верски слободи, но и за односите меѓу верските заедници во Македонија.
Со бројни културни, научни, академски, образовни и спортски настани, организирани на локално, но и на највисоко државно ниво, годинава ќе се одбележува еден милениум од постоењето на Охридската архиепископија.
На средбата се разговараше за компаративните искуства во имплементирањето на законските решенија во оваа чувствителна сфера во Република Македонија и Црна Гора.
На средбата директорот Сотировски побара согласност поради авторските права за емитување на бесценетиот игран филм „Св. Климент Охридски“ од ризницата на македонски филмски остварувања, кој е направен по сценарио на г-дин Арсовски.
Денес од Охрид  на прес конференција за медиумите директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи, г-дин Даријан Сотировски, градоначалникот на општина Охрид г-дин Јован Стојаноски, шефот на оркестарот на Македонската филхармонија г-дин Горан Муратовски и претставник на Македонската Православна Црква – ОА,  о. Бобан Митевски  оддржаа заедничка прес конференција во која ја претставија програмата за одбележување на милениумскиот јубилеј „1000 години од формирањето на Охридската архиепископија“.
На 23.04.2018 година директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозните групи ја посети општина Арачиново, каде оствари средба со градоначалникот г-ѓа Миликие Халими. На средбата се разговараше за заедничкиот настап и соработка во испраќањето јасна порака, поткрепена на дело, дека во Република Македонија мора да отпочне ново поглавје во меѓуетничките, а со тоа и во меѓуконфесионалните односи.
Me date 23.04.2018 drejtori i Komisionit per maredhenie me bashkesite fetare dhe grupet religjioze vizitoi Komunen e Haracines ku u takua me kryetaren Milikie Halimi. Ne kete takim u diskutua per paraqitjen dhe bashkepunimin e perbashket ne dergimin e nje porosie te qarte, e mbeshtetur ne vepra, se ne Republiken e Maqedonise duhet te filloje nje kapitull i ri ne maredheniet nderetnike por edhe nderfetare.
На средбата покрај Архиепископот Г.Г.Стефан, присуствуваа и поглаварите на Исламската верска заедница Реис.Ул.Улема Хаџи Сулејман Еф.Реџепи, на Католичкаата црква Бискуп Киро Стојанов, на Еврејската верска заедница г-ѓа Берта Романо-Николиќ и на Евангелско-методистичката црква г-дин Емил Заев, Деканот на Богословскиот факултет г-дин Ѓоко Ѓорѓески, и директорот на КОВЗРГ г-дин Даријан Сотировски.
Директорот на Комисијата за односи со верските заедници Даријан Сотировски се сретна со амбасадорот на Полска во нашата држава Н.Е. г-дин Јацек Мултановски.
Директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи (КОВЗРГ), г. Даријан Сотировски на ден 07. 01. 2019 година, како дел од владината делегација предводена од вицепремиерот и министер за Внатрешни работи во Владата на Република Македонија г. Оливер Спасовски, присуствуваше на Божиќната литургија во храмот „Пресвета Богородица“ во Гостивар.
Директорот на ковзрг м-р Даријан Сотировски присуствуваше на чинот на прогласување на Епархија за верниците од Католичка црква со Византиски обред. Кардиналот префект Леонардо Сандри ја соошти пред присутните одлуката на папата Франциск со која се воздигнува досегашниот егзархат во епархија, а нашиот бискуп Киро Стојанов се востоличува за прв епарх на новата епархија.
Директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи г. Даријан Сотировски на 04. 11. 2018 година присуствуваше на Светата литургија во храмот „Пресвета Богородица“ во Гостивар, со која се одбележана 5 годишниот јубилеј од поставувањето на Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф на чело на Тетовско-гостиварската епархија, која исто така беше формирана пред 5 години.
На 31.10.2018 по повод Денот на Протестантската реформација, Директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи, Даријан Сотировски, во рамките на одбележувањето на 501-годишнината од почетокот на Протестантската реформација, имаше свое обраќање пред присутните евангелско-протестантските христијани во Христијанско Баптистичката Црква „Радосна вест“ во Скопје.
На 28.10.2018 година во општина Аеродром, Скопје Евангелската црква во Македонија отвори своја нова црква, прва во оваа општина.
На 06. 10. 2018 година Директорот на КОВЗРГ, г. Даријан Сотировски присуствуваше на Архиепископскиот црковно-народен собор во Калишта – Струшко. На свечениот дел, Директорот им се обрати на присутните соборјани на јубилејното заседание на највисокото црковно управно и законодавно тело на МПЦ-ОА.
Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи (КОВЗРГ) како надлежна државна институција за прашањата поврзани со религиите и верската сфера ги осудува вандалските и садистички постапки на непознатите сторители кои се изживувале врз животно и испишувале сатанистички симболи на јавни површини и на православни храмови, сцена која разбирливо предизвика вознемиреност кај граѓаните.
На средбата се разговараше за можностите за соработка на двете држави како и за перспективите за унапредување и подобрување на односите меѓу граѓаните на двете држави.
Еден век од крајот на Големата војна. Државниот архив на Македонија по тој повод изложи уникатна збирка на фотографии и автентични документи кои го покажуваат животот на обичниот човек во бурно време на судири и поделби. Гледајќи врз збирката човек се подзамислува и ја разбира важноста на слободата
На покана на колегата Шалваринов, директор на Агенцијата за иселеништво присуствуваше на промоција на прирачник и сликовница за иселениците, како и на новиот веб-сајт.
При посетата директорот Сотировски оствари средба со Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Кумановско-осоговски Јосиф.
3 јули 2018
Името на држвата и црковниот спор не треба да се решаваат во ист пакет но владата и црквата може да си помагаат - истакна  Директорот на Комисијата за односи со верски заедници и религиозни групи, Даријан Сотировски. Вселенската патријаршија е најповикана да го реши спорот со МПЦ
На ден 05. 06. 2018 Директорот на Комисијата за односи со верските заедници м-р Даријан Сотировски присуствуваше на ифтар вечерата организирана од Претседателот Иванов.
Сметам дека на верските обреди не им е место во училиштата. Секуларноста мора да ја разбереме на вистински начин.
Директорот на Комисијата г-дин Дарија Сотировски денес потпиша Меморандум за соработка со Планинарските клубови "ЗАКАМЕН" од Струга, "КАЛИН КАМЕН", од Крива Паланка и "ЈЕЛАК",од Тетово, со што во јуни оваа година планинарите од три различни региони ќе маркираат патеки, додека во септември ќе се одржат три планинарски похода, на кои се очекува да се приклучат и други планинарски клубови, сето тоа во чест на големиот јубилеј „1000 години Охридска архиепископија“
Директорот на Комисијата за односи со верски заедници и религиозни групи и проф. д-р Ивица Зориќ потпишаа меморандум за соработка, со што Меѓународниот хорски фестивал ТЕХО се вклучува во одбележувањето на овој голем јубилеј. Овој значаен фестивал ќе се одржи на 16 и 17 јуни во Тетово
На средбата се разговараше за идната соработка помеѓу двете институции. Конкретно стана збор за новата поштенска марка која наскоро ќе биде промовирана. На средбата присуствуваше и Заменик директорот на КОВЗРГ г-дин Зеко Абази.
На средбата се разговараше за прашања значајни за меѓуконфесионалните односи во државата како и за перспективите за продлабочена соработка во иднина.
Во пресрет на големиот христијански празник Велигден бискупот Киро Стојанов служеше воскресна велигденска литургија во храмот „Пресвето срце Исусово“ во Скопје.
На 21.03.2018 година во охридското муфтиство се одржа средба помеѓу охридскиот муфтија г. Самет еф. Хајдари и директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозните групи г-дин Даријан Сотировски.
Dje me 21.03.2018 ne muftinine e Ohrit u mbajt takim mes muftise se ohrit z. Samet Hajdarit dhe drejtorit te Komisionit per maredhenie me bashkesite fetare dhe grupeve religjioze z. Darijan Sotirovski.
 На 11.03.2018 година во Македонската филхармонија се одржа комеморативен концерт по повод 75 години од депортацијата на македонските евреи.
На 11.03.2018 година во Струмица во храмот посветен на Св." 15 Тивериополски свештено маченици" беше отслужена света архиерејска литургија чиноначалствувана од Митрополитот Пимен, во сослужение на надлежниот епархиски архиереј Митрополитот Струмички Наум и Митрополитите Тетовско-гостиварски Јосиф и Кумановско-осоговски Јосиф.
На 05.03.2018 година директорот на КОВЗРГ во својот кабинет го прими почитуваниот декан на Богословскиот факултет проф. д-р Ѓоко Ѓорѓевски. На средбата се разговараше за прашања во взаемен интерес, како и за продлабочувањето на соработката.
Më 02.03.2018 në selinë e Bashkësisë fetare islame u mbajt takim mes drejtorit të KMBFGR (Komisionit për marëdhënie me bashkësitë fetare dhe grupet religjioze) dhe kryetarit të BFI-së Reis ul Ulema Haxhi Sulejman ef Rexhepit.
02.03.2018 tarihinde Makedonya Cumhuriyeti Islam Birligi’nde, Dinler Arasi Iliskiler Komisyonu Muduru Sayin Dariyan Sotirovski ve Islam Birligi Lideri Reis Ul-Ulema Hac? Suleyman Recepi gorusme gerceklestirdiler.
На 01.03.2018 година во седиштето на ЕЗРМ во Скопје, директорот на КОВЗРГ г-дин Даријан Сотировски оствари средба со г-ѓа Берта Романо Николиќ претседател на Еврејската заедница во Македонија.
On 26.02.2018 in the office of the head of MOC-OA, a meeting was held between the Archbishop of Ohrid and Macedonia HB Stefan and the newly appointed director of the CRRCG, Mr. Darijan Sotirovski.
Ќе отвориме ново поглавје во меѓуконфесионалните односи со непристрасна улога на Комисијата како државно тело задолжено за медијација и конекција на државата со верските институции
Директорот на КОВЗРГ  М-р Даријан Сотировски донесе Одлука за определување на работно време со странки
The Director of the Commission for Relations with Religious Communities and Religious Groups Darijan Sotirovski, MSc adopted a Decision on the working hours with clients.
Drejtori i KMBFGR Mr. Darijan Sotirovski solli Vendim për përcaktimin e orarit të punës me palë
На 26.02.2018 година во кабинетот на поглаварот на МПЦ-ОА, се одржа средба меѓу Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан и новоименуваниот директор на КОВЗРГ г-дин Даријан Сотировски.
На 01.03.2018 година во резиденцијата на поглаварот на Католичката црква во Македонија се одржа средба помеѓу Бискупот Скопски и Апостолски егзарх во Македонија д-р Киро Стојанов и директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи г-дин Даријан Сотировски.
На 24.02.2018 година директорот на КОВЗРГ г-дин Даријан Сотировски заедно со потпретседателот на Владата на Република Македонија и министер за внатрешни работи г-дин Оливер Спасовски и заменик министерот за локална самоуправа г-дин Дејан Павлески присуствуваше на одбележувањето на патрониот празник на градот Кратово во чест на Св. Новомаченик Ѓорѓи Кратовски, заштитник на овој древен македонски град.
On February 27, 2018, the Director of the Commission for Relations with Religious Communities and Groups, Mr. Darijan Sotirovski visited the municipality of Saraj,

ВЕРСКИ ПРАЗНИЦИ ЗА 2018 ГОДИНА


 

Македонска Православна Црква

Охридска Архиепископија

Бадник, 06.01.2018г.

Божик, 07.01. 2018г.

Водици, 19.01.2018г.


Велики Петок, 06.04.2018г.

Велигден, 08.04.2018г

Духовден  25.05.2018г

Голема Богородица, 28.08.2018г

-  Св. Климент Охридски 08.12.2018г

 

 

Исламска Верска Заедница

Рамазан бајрам, 15.06.2018г

Курбан Бајрам,21.08.2018г

 

Католичка црква

Велики Петок, 30.03.2018г

Велигден, 01.04.2018г

Сите Светци, 01.11.2018г

Бадник, 24.12.2018г

Божик, 25.12.2018г

 

Еврејска заедница во РМ

  • Песах 10.04.2018г
  • Рош Хашана 20.09.2018г
  • Јом Кипур 19.09.2018г
  • Ханука 12.12.2018г

 

Евангелско -Методистичка

Црква во РМ

Божик, 07.01.2018г
Велигден, 08.04.2018г

Врз основа на член 21 и член 22 став 1 алинеја 2 од Законот за вработените во јавниот сектор („Службен весник на Република Македонија“ број 27/2014, 199/2014 и 27/2016) и член 22 став (1) алинеја 1, член 23, член 24, член 25, член 26 и член 27 од Законот за работните односи („Службен весник на РМ“бр. 2/2005; 106/2008; 161/2008; 114/2009; 130/2009; 149/2009; 50/2010; 52/2010; 124/2010; 47/2011; 11/2012; 39/2012; 13/2013; 25/2013; 170/2013; 187/2013; 113/2014; 20/2015; 33/2015; 72/2015; 129/2015 и 27/2016) и Правилникот за систематизација на работните места во Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи бр. 01-163/4 од 23.05.2017 г. и Правилникот за измена и дополнување на Правилникот за систематизација на работните места бр.01-120/2 од 23.03.2018 година.